Pri PUTIKI se priporoča prehrana z malo purinov (snov, ki nastane pri presnovi beljkovin) in popolna abstinenca alkohola, tudi piva. Dieta pri putiki (protin, giht, urični artritis) ali ob napadu te bolezni naj vsebuje veliko napitkov – voda, mineralna voda, nesladkane čaje, razredčene sokove. Priporočena količina je 3 ali več litrov na dan.

DOVOLJENO: mleko in mlečni izdelki - delno posneto mleko 1,6 ali manj, siri in skuta z malo maščob 10 – 35%, jajca - pri tistih s povišanimi maščobami brez rumenjaka, vsa zelenjava in sadje razen marmelade, testenin, riža, krompirja, koruze, vsa žita razen kosmičev.

PREPOVEDANO: divjačina, gos, drobovina, mesne omake in juhe, sardele, slanik, školjke, prava kava, kvas, alkohol, možgani, jetra.

STROGO OMEJENO: meso, mesni izdelki, školjke in mehkužci, beluši, špinača, grah, cvetača, ohrovt, gobe, fižol, breskve, grozdje, marelice in rabarbara.

Maščobe - ne vplivajo na potek bolezni, vseeno izbirajte kvalitetna olja – npr. olivno in se izogibajte svinjski masti in maslu.
Sladkor – uporabljajte zmerno.
Začimbe - vse domače začimbe brez soli.

Po umiritvi bolezni se izogibajte DROBOVINI, večjim količinam mesa (klavno meso, ribe, školjke, divjačine, perutnine), močnim mesnim juham in omakam, stročnicam, predvsem leči, ter ALKOHOLU.

Prepis - brez jamstva!

MOJ OSEBNI NASVET: da sploh ne bo prišlo do putike, pijte mnogo vode, da bodo ledvice normalno delovale!