PO OBILNIH PRAZNIČNIH KOSILIH SO NAŠE BABICE RADE PRIPRAVLJALE SARMO

RABIMO (za več ljudi)

20 lepih listov kislega zelja

80-90 dkg zmletega mesa

(preko 50 % mastne svinjine, ostalo govedina)

10 dkg čebule

2 zrna česna

1 dkg hude paprike

sol

1 jajce

18-20 dkg riža

30 dkg narezanega kislega zelja

80 dkg prekajenih svinjskih reberc

1 dcl jogurta

1 1/2 dcl kisle smetane

sesekljan peteršilj

ZA OMAKO RABIMO

10 dkg masti

3 dkg moke

sol, ščp. sladkorja

1-2 dkg hude paprike

4 dkg paradižnikove mezge

Na zeljnih listih porežemo debela rebra in jih zložimo na desko. Zmletemu mesu pridamo sesekljano surovo ali praženo čebulo, strt česen, papriko, sol, jajce, sesekljan peteršil in riž, ki smo ga prej prevreli in dobro odcedili. Vse skupaj zmešamo. Zmes razdelimo po listih in oblikujemo sarme.

Narezano zelje potresemo po dnu kozice, nanj položimo sarme, nanje rezine rebrc. Po vrhu potresemo sesekljano čebulo in po potrebi prilijemo nekoliko juhe. Pokrijemo in dušimo. Ko so sarme na pol mehke, prilijemo omako in dušimo do mehkega. Tik preden jed serviramo, ji pridamo še jogurt in kislo smetano.

OMAKA

Na maščobi prepražimo moko, dodamo papriko, paradižnikovo mezgo in prilijemo toliko kostne juhe, da dobimo primerno gosto omako. Omako še solimo in po okusu sladkamo in zlijemo na sarmo. Pri pripravi lahko paradižnikovo mezgo tudi opustimo.

Sarma

SUROVO KISLO ZELJE IMA VELIKO ZDRAVILNIH SNOVI:

Surovo kislo zelje  vsebuje mnogo vitamina C, A, B1, B2, B6, B9, B12 in vitamin K, ter vsebuje mnogo mlečne kisline.

Mlečna kislina prepričuje gnilobne procese v črevesju, širi ožilje, zmanjšuje poapnenje žil in zmanjšuje krvni pritisk. Povečuje tek in prepričuje prezgodnje staranje. Mlečna kislina je primerna tudi za sladkorne bolnike, pomaga  pri bronhitisu, astmi in ledvičnih kamnih.