BARVANJE VELIKONOČNIH JAJČK

(kako naravno barvamo jajčka)

S čebulo

Jajčka in rdečo čebulo, ki jo očistite, skupaj kuhajte, pa boste dobili lepa rdeča, do temno rdeča Velikonočna jajčka.

S kavo

V hladno vodo stresemo toliko kave, kot da bi želeli skuhati močnejšo turško kavo, premešamo in nato dodamo jajca. Zelo počasi segrevamo in jajca kuhamo na minimalnem plamenu. Kokošja in prepeličja jajca se zelo lepo rjavo obarvajo.

S kurkumo (začimba)

Recept je enak kot za barvanje v kavi, le da jo nadomestimo s kurkumo. Kokošja jajca, še posebej pa prepeličja, se zelo lepo rumeno obarvajo.

Z borovnicami

Barvanje jajčk v borovničevem čaju. Pripravite nekoliko močnejši borovnični čaj in med kuhanjem borovnice z vilicami nekoliko potlačite. V precejenem čaju na majhnem plamenu kuhajte jajca. Jajca se zelo intenzivno obarvajo od temno vijolične do že skoraj črne barve.

S peso

Jajca se barvajo iz sveže pese iz ekološke pridelave. Iz sveže pese se jajca pobarvajo tako, da pol kilograma pese narežemo na koščke (2 cm x 1 cm), jim prelijemo vodo ter skuhamo. Tekočino  precedimo, dodamo žličko kisa in v njej zelo počasi kuhamo jajca. Barva jajčne lupine postane nežno rožnate barve.