Občina Vojnik

Vojnik, Zabukovje, Želče.

Zagotavljanje prevoznosti lokalnih cest

Tekst: Lidija Eler Jazbinšek, Slavko Jezernik, Dušan Horvat

Zimska služba izvaja dejavnosti in opravila, potrebna za zagotavljanje prevoznosti cest in varnosti prometa v zimskih razmerah. Zaradi zimskih pojavov (sneg, poledica, žled) je varen promet na cestah in drugih javnih površinah lahko ogrožen. V krajevnih skupnostih Vojnik, Nova Cerkev in Frankolovo imamo organizirano zimsko službo za zagotavljanje prevoznosti cest, ki so v upravljanju posamezne krajevne skupnosti. V ta namen imamo podpisane pogodbe z izvajalci pluženja snega.

Izvajalci so dolžni začeti pluženje, ko so za to izpolnjeni pogoji, ki so predpisani v Pravilniku o rednem vzdrževanju javnih cest (Uradni list RS, št. 38/16). To pomeni, da se posipavanje začne ob poledici ali začetku sneženja, ko se sneg začne oprijemati cestišča. Pluženje se začne, ko zapade 10 cm snega na cestiščih glavnih prometnic, za vse druge stranske ceste in parkirišča pa pri 15 cm novozapadlega snega. Prevoznost je zagotovljena, če je na glavnih cestah (regionalne in lokalne ceste) do 10 cm snega in na stranskih cestah ter parkiriščih do 15 cm snega, promet pa možen z uporabo zimske opreme (zimskih gum, snežnih verig).

Območja, ki jih izvajalci pokrivajo, so obsežna, zato prosimo vse krajane za razumevanje in prilagoditev potrebe po vožnji razmeram na cestah ter uporabo ustrezne opremljenosti prevoznih sredstev. Učinkovitost zimske službe ni vedno odvisna samo od vzdrževalca cest, ampak je potrebno tudi sodelovanje krajanov in lastnikov zemljišč. Zato vas prosimo, da odstranite nepravilna parkirana vozila ter vegetacijo (veje) ob cestah ter pločnikih, ki v zimskih razmerah ovirajo izvajanje zimske službe in odvijanje prometa. Prav tako velja poudariti, da zimska služba ne ureja čiščenja dvorišč in vhodov, za te vrste odstranjevanja snega poskrbite lastniki. V vseh treh krajevnih skupnostih nam je z več ukrepi v zadnjih letih uspelo zagotoviti kakovostno zimsko službo za ceste, ki so v upravljanju KS Vojnik, Nova Cerkev in Frankolovo, kljub temu pa se zavedamo, da zagotovo prevoznosti cest v vseh razmerah ne moremo zagotoviti, saj je narava nepredvidljiva in še vedno močnejša od človeka. Ko sneži celo noč, ni mogoče pričakovati, da bo ob šesti uri zjutraj vse spluženo in počiščeno.

Že nekaj let ugotavljamo, da udeleženci v cestnem prometu ne upoštevajo predpisov o zimski opremi vozil, prav tako pa ne prilagodijo hitrosti razmeram na cesti, kar posledično pripelje do prometnih nesreč kljub rednemu vzdrževanju cest v zimskih razmerah. V KS Vojnik, Nova Cerkev in Frankolovo si bomo še naprej prizadevali, da bi v zimskih razmerah na cestah v naših KS bilo čim manj nevšečnosti. Uporabnike cest prosimo predvsem za strpnost in razumevanje ter prilagoditev potreb vožnje zimskim razmeram.

Občina Vojnik in KS Frankolovo

BRANKO PETRE

03/78-00- 640

ŽUPAN Občine Vojnik v mandatnem obdobju 2014 - 2018 je Branko Petre (NSi), roj. 18.04. 1963, ki funkcijo opravlja prvo mandatno obdobje.

ŽUPAN Občine Vojnik v mandatnem obdobju 2018 – 2022 je Branko Petre (NSi), roj. 18.04. 1963, ki funkcijo opravlja drugo mandatno obdobje.

Župan predstavlja in zastopa občino ter občinski svet, ki ga sklicuje ter vodi seje, nima pa pravice glasovanja. Naloge župana so podrobneje definirane v 45. členu Statuta Občine Vojnik.

Občina Vojnik

Keršova 8
3212 Vojnik
Telefon: 03/7800-620

OBČINA VOJNIK

Uradne ure

Sprememba uradnih ur na Občini Vojnik, vseh KS in Medobčinski inšpekciji in redarstvu (MIR).

Telefonski klici so možni v času uradnih ur:

ponedeljek 8:00 – 11:00, 12:00 – 15:00
sreda 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
petek 8:00 – 13:00

Mojca Skale

MojaObčina.si Vojnik

VIZIJA: Občina Vojnik bo s trajnostnim razvojem na vseh področjih omogočila sedanjim in bodočim rodovom kakovostno življenje z aktivnim vključevanjem v gospodarske in družbene procese okolja.

Dušan Horvat

KS Frankolovo