POJDITE V MIRU

POJDITE V MIRU ALI (ITE MISSA EST)

Pri sveti maši smo soudeležni pri nebeških skrivnostih. Tu smo pri viru nebeške pomoči. V prvem delu svete maše smo deležni razsvetlenja po Božji besedi.

V drugem delu svete maše se med nami na oltarju daruje Jezus in se nam da v hrano za našo duhovno rast in moč. Tik pred koncem maše, pa smo po duhovniku deležni nebeškega blagoslova. Po prejemu vsega tega nebeškega bogastva nas duhovnik (ali diakon) odslovi z besedami: "Pojdite v miru"! V latinskem jeziku se glasi: "Ite missa est"!, kar bi  v prevodu pomenilo: "Pojdite, maša je končana"!

S tem nas duhovnik pošlje v vsakdanje življenje, da bi to, o čemer smo bili poučeni in duhovno obogateni, ponesli v svoje vsakdanje življenje, na svoj dom, med svoje sodelavce in prijatelje. Poslani smo, da bi tako nebeško obogateni povsod pričali za Boga, temu primerno govorili, delali, vzgajali druge in jih vzpodbujali. Tako bi se naša udeležba pri sveti maši odražala v našem vsakdanjem živlenju.