PEPELNICA

Pepelnica, začetek postnega časa in strogi post, ko ne uživamo mesa in se samo enkrat na dan do sitega najemo. Strogi post veže ljudi od izpolnjenega 18. leta do začetka 60. leta. Sam zdržek od mesnih jedi je na vse petke v letu. Zunaj postnega časa  ga smemo zamenjati s kakim drugim dobrim delom pokore ali ljubezni do bližnjega. Zadržek od mesnih jedi veže vernike od 14. leta.

Pepeljenje so poznali že v stari zavezi, ko so se ljudje oblekli v raševino ter se posipali s pepelom. Na pepelnično sredo je zapovedan strogi post, ki je znamenje spokornosti in želje po spreobrnenju in poboljšanju. Postni čas traja vse do Velike noči, strogega posta pa naj bi se držali na pepelnico in na veliki petek.

Pepel je simbol človekove minljivosti in krhkosti, kajti tudi sam se po smrti spremeni v prah in pepel. Prav tako pa je pepel tudi simbol človekove pokore, spokorjenosti in želje po tem, da v življenju kaj spremeni.